Warsztaty AAC
18.11.2017 – 19.11.2017
Warsztaty AAC w Krakowie
03.03.2018 – 04.03.2018
Warsztaty AAC w Gdynii
Miałam możliwość wziąć udział w dwóch bardzo inspirujących warsztatach AAC. Pierwszy odbył się w Krakowie w dniach 18-19.11.2017r., który prowadziła światowa specjalistka komunikacji alternatywnej Susan Norwell. Mottem przewodnim szkolenia były słowa: „Wszyscy angażujemy się, komunikujemy się i uczymy!”. Informacje odnośnie tematów wykładów można znaleźć na facebookowej stronie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zespołem Retta. Dla mnie było to spotkanie niezwykle inspirujące, motywujące i dodające wiary w możliwości nauki komunikacji oraz rozwoju intelektualnego mojego dziecka.
Drugie Warsztaty to Eyetracking – poziom zaawansowany – Gdynia 03.03.-04.03.2018r, na który pojechaliśmy razem z mężem. Udział w tych warsztatach był wynikiem wspólnej decyzji o wprowadzeniu Jasiowi komunikacji na zaawansowanej technologii. Wykłady prowadził Magnus Sundelin ze Szwecji (Tobii Dynavox), a tłumaczyła Katarzyna Łuszczak (ATABI).
Warsztaty były dla nas bardzo pomocne w kwestii praktycznej wiedzy tworzenia plansz i tablic do komunikacji w programie Tobii Communicator 5. Poznaliśmy część możliwości, opcji programu i wiele ciekawych pomysłów tworzenia plansz do komunikacji i książeczek do czytania uczestniczącego. Prowadzący odpowiadali też na wiele pytań rodziców i terapeutów nasuwających się podczas praktycznej pracy na oprogramowaniu.
Zanim jednak pojawił się pomysł na tego typu warsztaty, 18.01.2018r. Jaś miał konsultację z pedagogiem specjalnym i logopedą panią Katarzyną Łuszczak (założycielka Atabi Komunikacja i technologia wspomagająca, wykładowca Akademii “Mogę Potrafię Chcę” działającej przy Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Zespołem RETTA w Poznaniu). Podczas konsultacji zapytałam o możliwość wprowadzenia Jasiowi komunikacji na wysokiej technologii gdyż Jaś od długiego czasu ma wprowadzaną komunikację za pomocą symboli PCS (Pictures Communication Symbols) w formie obrazków i książeczek drukowanych i laminowanych. Pani Kasia doceniła moją dotychczasową pracę z Jasiem i potwierdziła, że jest to dobra droga dla Jasia i dobry moment na wprowadzenie odpowiedniego sprzętu wspomagającego komunikację. Jednocześnie mówiła, że bardzo ważne jest aby dziecku nie zabierać dotychczasowej formy komunikacji czyli wersji drukowanych książeczek.
Pomysł na tablet z oprogramowaniem pojawił się gdyż jest to kolejne narzędzie jakie może wspomóc i ułatwić komunikację z Jasiem. Po tym szkoleniu wiem, że program daje dużo możliwości, ale dla nas najważniejsze możliwości to kwestia skutecznej komunikacji. Dla Jasia zasugerowała dwie opcje tabletów dotykowych ze specjalnym oprogramowaniem, które zawierałoby symbole dotychczas stosowane u Jasia. Zdecydowaliśmy się na tablet dotykowy Indii ze specjalnym oprogramowaniem Tobii Communicator 5. Zaletą tego typu sprzętu jest to, że jest stworzony typowo do komunikacji, jednak nie jest to nadal sprzęt niezniszczalny, więc i w tym przypadku należy zachować ostrożność podczas użytkowania.
Przyznaje, że mam trochę obaw, bo nie wiem jak Jaś zareaguje, jak będzie wpływała na niego nauka na takim sprzęcie. Na pewno zachowam dużą ostrożność i będzie to nauka pod dużą moją kontrolą. Mam nadzieję, że ta droga będzie dobra i wspomoże Jasia rozwój komunikacji i mowy.
Wciąż wierzę, że Jaś może nauczyć się mówić werbalnie chociaż w prosty, podstawowy sposób. Moje wszystkie działania zawsze zmierzają w tym właśnie celu. Uwierzyłam w to, że komunikacja AAC jest komunikacją wspomagającą, a nie hamującą rozwój mowy, choć nadal nauka podaje sprzeczne informacje w zależności od różnych metod i podejść.
W życiu nie ma przypadków i to, że jest się w takim miejscu, z takimi czy innymi osobami jest kwestią w dużej mierze naszych wyborów, ale i spotkanych osób na tej drodze. Podczas tej drogi można popełniać błędy, bo każdy jest tylko człowiekiem, ale najważniejsze jest to aby wierzyć we własne dziecko, w jego możliwości, ważne by je akceptować, być uważnym, pomagać sobie nawzajem i iść do przodu. System komunikacji nigdy nie będzie idealny, bo wciąż możemy go ulepszać. Jednak to właśnie świadczy o tym, że ma to sens,że dziecko się rozwija, poznaje nowe symbole, nowe słowa itd.
Dziękuję wykładowcom za przekazaną wiedzę i doświadczenia, a także wszystkim poznanym uczestnikom.
Dziękuję Paulinie wspaniałej mamie Amelki, która zachęciła mnie do wzięcia udziału w dwóch bardzo inspirujących warsztatach AAC-owych.
Polecamy linki:
https://www.tobiidynavox.com/software/windows-software/communicator-5/
http://www.atabi.pl/
http://www.trex.webd.pl/mpc/
https://pl-pl.facebook.com/mogepotrafiechce/
https://www.facebook.com/pg/atabikomunikacja/community/
Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z warsztatów AAC z Gdynii.